Kredi kartı taksitlendirme borcu yapılandırma kredi kartına taksit başladı mı

tarihinde yayınlandıKart Borcu Taksitlendirme, Kredi Kartı Borçları, Kredi Kartı kullanımı içinde yayınlandı
Kredi Kartı Taksitlendirme Borcu Yapılandırma
Kredi Kartı Taksitlendirme Borcu Yapılandırma

Kredi Kartı Taksitlendirme Borcu Yapılandırma

Kredi Kartı Taksitlendirme Borcu Yapılandırma günün en çok yazılan ve konuşulan konuları haline gelmiştir. Kredi kartı taksitlendirme sayısını 12’ye çıkaran ve bireysel kart borçlarını yeniden yapılandırmaya ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, önceden olduğu gibi kuyumculuk ürünleri, akaryakıt, telekomünikasyon ve gıda ürünlerinde taksit uygulanamayacak. Kredi kartı ve tüketici kredisi bakiyelerini ödemekte zorlanan vatandaşların borçlarının 72 ay vadeyle yapılandırılmasına ilişkin karar kapsamında 17,5 milyar liralık borç yapılandırılmayı bekliyor. Kredi Kartı Taksitlendirme Borcu Yapılandırma hakkında şimdi sizleri bilgilendireceğiz.

Kredi kartı taksitlendirme bireysel kredi kartı taksitlendirme sayısını 12`ye çıkaran ve kart borçlarını yeniden yapılandırmaya ilişkin yönetmelik Resmi Gazete`de yayımlandı. Bankacılık Düzenleneme ve Denetleme Kurumu’nun ilgili yönetmelik değişikliğinde, “Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde kredi kartı taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez” denildi. Yönetmeliğe göre bu süre; kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında altı ay, hava yolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanacak.

Kredi Kartı Taksitlendirme Borcu Yapılandırma Yönetmelikte, önceden olduğu gibi, bundan böyle de, “Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında” taksit uygulanamayacağı belirtildi.

Kredi kartı Borcu taksitlendirme, Kurumsal kredi kartları ile, kredi kartı taksitlendirme, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi de on iki ayı geçemeyecek.

Kredi Kartı Taksitlendirme Borcu Yapılandırma hakkında, yönetmeliğe eklenen geçici bir madde ile de, kredi kartlarının mevcut “borç bakiyeleri” kart sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda “en fazla yetmiş iki ay” ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebileceği belirtildi ve “Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir” denildi. Peki ya Kredi Kartı Taksitlendirme Borcu Yapılandırma nasıl olacak

KREDİ KARTI TAKSİTLENDİRME İLE YAPILANDIRMA NASIL OLACAK?

Kredi Kartı taksitlendirme Borcu yapılandırma

Yapılandırmanın kredi kartı borcu taksitlendirme detaylarının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme  Kurumu’nun (BDDK) ilgili düzenlemesinin ardından netleşmesi bekleniyor. Borçlu  durumdaki tüketici lehine “nefes aldıracak” uygulamaların yer alacağı  düzenlemeler, ihtiyaç kredilerini ve bireysel kredi kartlarını kapsayacak.

21 Eylül’de alınan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları sonucu,  kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri, kart hamilleri tarafından talep  edilmesi durumunda bir defaya mahsus en fazla 72 ay ile sınırlı olmak üzere  bankalar tarafından taksitlendirilecek. İhtiyaç kredilerinin borç bakiyelerinin  de borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 72 ay ile sınırlı olmak  üzere yeniden yapılandırılabilmesine imkan sağlanacak.

BDDK verilerine göre, takipteki ihtiyaç kredileri 10,3 milyar lira ve  takipteki bireysel kredi kartları 7,2 milyar liraya kadar çıkıyor. Türkiye  Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin Temmuz 2016 verilerine göre, bankalar ve  banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan ihtiyaç ve diğer krediler  19,3 milyon kişiyi, bireysel kredi kartları ise 22,1 milyon kişiyi oluşturuyor.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bankalararası Kart  Merkezi (BKM) Genel Müdürü  Soner Canko, 21 Eylül’de alınan Ekonomi Koordinasyon  Kurulu (EKK) kararları neticesinde, kredi kartlarında 9 ay olarak uygulanmakta  olan genel taksit sınırının 12 aya çıkarıldığını anımsatarak, “Yeni EKK  kararlarına göre, sektör ve ürün bazında farklı taksit uygulamalarının korunması  öngörülmektedir. Gıda, akaryakıt ve telekomünikasyon ürünlerinde ise taksit  imkanı olmayacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Alınan bu tedbirlere ilişkin  düzenlemelere son halinin verilmesini ve yayınlanmasını yakından takip  ediyoruz. Açıklanan bu düzenleme planlarının ülkemiz ekonomisini canlandırmak  üzere olumlu katkılar yapması beklenmektedir.” dedi.

“MÜŞTERİLERİN BÜYÜK KISMININ BU FAYDADAN YARARLANACAĞINI  ÖNGÖRÜYORUZ”

Kredi Kartı Taksitlendirme 12 ay taksitlendirmeye ilişkin;

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Albaraka Türk  Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban, EKK’nın kararlarını olumlu karşıladıklarını  belirterek, kredi kartı taksitlendirme “Özellikle kredi kartı taksit sayısının 12’ye kadar çıkartılması,  tüketici kredilerinin 48 aya çıkması ve konut kredilerinde peşinat oranının yüzde  20’ye çekilmesi bireysel müşterilerin finansal ihtiyaçlarını daha rahat bir  şekilde karşılamasını sağlayacaktır. Bununla birlikte tüketimde yaşanacak artış  ekonominin daha da genişlemesini beraberinde getirecektir. Bu kararlar ile  birlikte bankamızda da çalışmalara başladık.” diye konuştu.

Taban, bireysel bankacılık ürünlerinde alınan kararlar ile ilgili  şimdiden gerekli altyapı süreçlerinin iyileştirilmesi ve müşteri bilgilendirme  iletişim planlarını hazırlamaya başladıklarını aktararak ilgili kararlar resmi  gazetede yayınlanır yayınlanmaz yeni koşulları en hızlı şekilde müşterilerine  sunmayı planladıklarını ifade etti.

Bu kararlarla birlikte ilgili sektörlerde yaşanacak hareketliliğin  bankalarda dolaylı olarak bireysel finansman taleplerinde artışa neden olacağına  işaret eden Taban, kredi kartı taksitlendirme der ki, kredi kartı  kullanımlarında ve tüketici kredilerinde yaşanacak  olan artışların kredi hacimlerinin yükselmesini sağlayacağını söyledi.

Hacimlerin yükselmesinin banka karlılığına pozitif bir etkisinin  olacağına dikkati çeken Taban, bu kararların, kredi kartı borç ödemelerinde sorun  yaşayan müşterilerinin daha sonraki süreçlerde finansal başvuru  değerlendirmelerinde problem yaşamamaları adına olumlu yönde değerlendirildiğini vurguladı.

Bülent Taban, yapılandırmayla tüketicilerin hem ödemelerini uygun hale  getirmiş olacağını hem de finansal hareketlerinde olumsuz kayıt oluşmadan  borçlarını kapayacak pozisyona geleceklerini belirterek, “Kredi kartı borcu olan  müşterilerin büyük bir kısmının sağlanan bu faydadan yararlanacağını  öngörüyoruz.” dedi.

“KREDİ KARTI  TAKSİTLENDİRME  SAYISININ ARTIRILMASI MÜŞTERİLERE ÖDEME KOLAYLIĞI  SAĞLAYACAK”

Deniz Bank Ödeme Sistemleri ve Şube Dışı Kanallar Grubu Genel Müdür  Yardımcısı Ayşenur Hıçkıran ise 2014’den itibaren uygulanan ekonomik tedbirlerin  olumlu sonuçları sonrasında, kredi kartları ve tüketici kredilerinin taksit  sayıları konusundaki düzenlemelerin memnun edici bir gelişme olduğunu söyledi.

Kredi Kartı Taksitlendirme ve taksit sayısının artırılmasının müşterilere ödeme kolaylığı  sağlayacağını belirten Hıçkıran, “Öte yandan, kredi karı taksitlendirme taksit sayısının  artışı limit kullanım oranlarını da arttırarak kredi kartı kullanılabilir  limitlerinin azalmasına yol açacaktır. Bu kapsamda, kredi kartı taksitlendirme ile toplam sektör  limitinin gelirin 4 katı ile sınırlanmasında olası bir düzenleme yapılması,  taksit düzenlemesinin ekonomiye olan katkısını artıracaktır. Bir başka etken  olarak da taksit sayısının uzaması ile birlikte kredi kartı asgari ödeme  limitlerinin yüzde 40’tan aşağıya çekilmesi durumunda bu pozitif etki katlanarak  artacaktır.” diye konuştu.

Kredi kartı taksitlendirme konulu Ak bank, İş Bankası, Finans Bank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Hsbc Kredi Kartı Taksitlendirme başlıklı diğer makalemizde Finans Bank, Garanti Bankası ve Hsbc taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın