Menü Kapat

Kredi Kartı Borcu Faiz Oranları

Kredi Kartı Borcu Faiz Oranları

Kredi Kartı Borcu Faiz Oranları

Kredi kartı borcu faiz oranları hepimizin merak edip de bir türlü içinden çıkamadığımız karanlık konulardan bir tanesidir. Kredi kartımızın borcunu her ay öder ve bitiremeyiz. Güncel borçların yüksek olması ve her ay  ödenen paraların yeterli olmaması sebebiyle borçlarımızı bitiremeyiz. Faiz yeriz. Ya peki kredi kartı borçları nasıl hesaplanıyor? Bilinmeyenler burada.

Kredi Kartı Borcu Faiz Oranları
Kredi Kartı Borcu Faiz Oranları

Kredi kartı borcufaiz oranları hakkında detaylı araştırmalar yaptık. Yapılan incelemeler doğrultusunda kredi kartı sahiplerinin pek aydınlığa çıkamayacak gibi hisler gelir oldu.  kredi kartı borcu olanlar nasıl bu hale geldi? Neden borçlarını ödeyemiyorlar? Banka kredi kartı faizleri çok mu yüksek sorularına yanıt aradık. Bulduğumuz en ince ayrıntı kredi kartlarını kullanmasını bilmiyor oldu. Üst üste yaptığımız alış verişler.

Zamanı geldiğinde biriken borçların ödenmemesi, sanki kredi kartındaki limit kendimizinmiş gibi harcama yapmamız bizi dar sokaklara götürür oldu. Gerçi cezbedici avm’lerin de bunda payı büyük diyebiliriz. Güzel vitrinler, göze hitap eden ürünlerle süslenince her yer insanın giresi geliyor. sonra da çıkamıyor. Alış veriş ve özel zevklerimizin öncelikli olduğu bir hayat yaşıyoruz. Bu yaşamın içinde hep almak var.Ödemeye gelince boş veriyoruz. Hep geri gidiyoruz. Geri gitmekle kalsak yine iyi, borçların üzerine eklenen yüksek faizler haberimiz olmadan dağ gibi üzerimize yığılıyoruz. Ne zaman kapımız çalsa bir icra yada mahkeme kağıdı gelse işte o vakit anlıyoruz. Sınırı aşmışız. Geç olmadı mı?

 

”’ Kredi kartı borcu faiz oranları yükseldikçe ödemenin ya ada borçlarımızı taksitlendirmenin yollarını arıyoruz. Baş vurduğumuz ilk yöntem ise KREDİ KARTI BORCU TAKSİTLENDİRME yapılandırması. ” 

Kredi Kartı Borcu Faiz Oranları Sonrası

Kredi kartı borcumuzun faizi yükseldikçe, bankaların şart koştuğu oranlara doğru koşuyoruz. Kredi kartı borç yapılandırması adı altında bir düzenlemeyle kredi kartı borçlularını bir imza ile borç ödenene kadar bağlıyorlar. Çünkü imzalattırdıkları bir evrakla ödenmediği taktirde sonu hapis cezalarına kadar gidiyor. Ödenmediğinde o da oluyor. İnsan elinde avucunda ne varsa satması gerekiyor ki zaten öyle yapılıyor.  İşte öyle bir duruma düşmeden kredi kartı borcu nasıl ödenir? En kolay yöntemler? Yüksek faizlerden nasıl kurtulurum? sorularına da ayrı bir yanıt vermek istiyoruz.

Kredi Kartı Borcu Faiz Oranları Hesaplama

Kredi kartı borcu faiz oranlarını hesaplama konusunda bireysel olarak çok iyi olmasak da edindiğimiz bilgi ve araştırmalarımız sonucunda iyi bir eğitim almış kadar olduk. Bizlerin bile zor anladığı, kredi kartı kullanıcılarının harcama yaparken hiç düşünmediği meblalar nasıl bu hale geliyor. Günün merak edilen konusu ise, kredi kartı borcu faizleri nasıl hesaplanıyor ve asgari ve güncel kredi kartı borçlarımız nasıl yükseliyor? Nakit avanslarda durum nasıl?

Kredi kartı faizlerinden önce bazı bankacılık terimlerinden bahsedelim. Örneğin, Ekstre tarihi, Ekstreniz isteğe bağlı olarak yurt dışı ve yurt içi harcamalarınız için Türk Lirası ya da Döviz cinsinden (Euro veya ABD Doları) düzenlenebilir. Hesap kesim tarihi ise, ekstrenizin hazırlandığı tarihtir. Son ödeme tarihine gelecek olursak, ekstrenizde belirtilen borcun ödenebileceği en son tarihtir. Minimum ödeme tutarı ” Asgari Borç ” ise son ödeme tarihinde, ödenmesi gereken asgari tutardır. Dönem borcunuzun %10’u kadardır. Bu oran banka kartları ve kredi kartları kanununda öngörülmüş sabit bir orandır.

Faiz ve ücret hesaplamasına gelince;

  • Alışveriş Faizi: Borcunuzun tamamını ve son ödeme tarihine kadar öderseniz, (nakit avans işlemleri hariç) herhangi bir faiz alınmaz. Toplam borcunuzun tamamını ödememeniz halinde uygulanacak akdi faiz oranı %2,15’tir. (Bildirilen faiz oranlarına BSMV + KKDF dahil değildir) Toplam borcunuza, hesap kesim tarihinden ödeme yaptığınız tarihe kadar, kalan tutara da, ödeme yaptığınız tarihten bir sonraki hesap kesim tarihine kadar faiz uygulanacaktır
  • Gecikme Faizi: Toplam borcunuzun ödenmemesi halinde veya Banka ile imzaladığınız sözleşme hükümlerinin ihlali sonucunda kartınızın kapatılmasının ardından borcunuzun tamamına uygulanacak temerrüt faizi oranı ile ilgili şartlar kart başvurusu sırasında imzalanan GKS’de belirtilmiştir.1 Nisan 2019 itibari ile gecikme faiz oranı %2,65’tir.
    Nakit Avans Faizi: Yurt içi bankamızdan %3,75 + 9 TL, diğer bankalardan %3,75 + 9,10 TL, yurtdışı %3,75 + 3,60 USD, nakit çekim ücreti alınmaktadır.
  • Limit Aşım Ücreti: Yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekme işlemlerinizin kartınıza tahsis edilen limiti aşması halinde limit aşan tutarın, %7,5’i kadar (minimum 2,45 TL) limit aşım ücreti uygulanır.Ayrıca kredi limitinizi aştığınız tutar, minimum ödeme tutarınıza ilave edilir.

Kredi Kartı Borcundan Nasıl Kurtulurum?

Kredi kartı borcundan kurtulmanın tek yolu tamamını peşin ödemektir. Yoksa sadece asgari tutarları ödeyerek borcun kapanmasını beklemek oldukça mantıksız. Çünkü beklediğiniz her an yüksek faizlerin görünmez giysilerini giyiyorsunuz demektir. Bu seçeneğin haricinde başka bir seçenek daha var;

Gelin  Kredi Kartı Taksitlendirme sistemi ile evraksız düşük faizler ile borcunuzu taksitlendirelim. 18 aya varan vade seçenekleriyle ödemelerinizi rahatça yapın. Üstelik erteleme kampanyalarımızla rahat bir nefes alın.

Kredi kartı borcu taksitlendirme sistemimiz ile yukarıda anlatılan tüm karanlık sorulara kısa bir yanıt vermiş oluyoruz. Bankaların yüksek faizleri ile savaşmak yerine kredi kart borç taksit sistemimizi kullanarak uzaktan veya yakından borcunuzu ödeyebilir, taksitlendirerek aklınızdaki soru işaretlerine son verebilirsiniz. Kredi kartı faizleri ile ilgili Resmi gazetenin yayınladığı http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/04/20190406-5.htm yazıdan yararlana bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir